13:07, 7 грудня 2024 року

Гостьова книга
Підписатися на
розсилку новин
Пошук
Друзі сайту
З колекції

Нас цікавить ваша думка
В :: 21.09.2008
 
<<< Цікаве з Сокаля:

  Якщо вимовити слово Сокаль у різних куточках світу, люди розумітимуть його по-різному. На мою думку, до вагомого відсотку масової думки варто віднести людей, котрі скажуть що це прізвище. Так, у наш 21-ий технологічний вік багато хто в першу чергу скаже Бенуй Сокаль, франкоавстрійський художник коміксів головною роботою якого є "Інспектор Ганардо". Об`єднавшись із компанією Microis у 2002 році світ побачив комп`ютерну гру Сибір.

Обкладинка ігри Б. Сокаля
Обкладинка ігри Б. Сокаля
 Згідно історії американського військового льотництва у другій світовій війні приймав участь  пілот сержант Дан Серіджа із псевдонімом "Сокаль". У світі фізики дуже добре відомий викладач ньюйоркського університету Алан Сокаль. У 1997 році весь світ облетіла його скандальна робота, написана разом із Жаном Брікмонт та видана у Парижі,  під назвою "Impostures intellectualles". У православній церкві відомий отець Іоанн із прізвищем Сокаль.
Іоанн Сокаль
Іоанн Сокаль
 

  Досить часто зустрічається прізвище Сокаль у Європі та Сполучених Штатах. Згідно книги "The Sokal name is history" (подивіться розділ "бібліотека") у 1920 роках найбільше імігрантів із прізвищем Сокаль прибуло із Росії. Книга видана у США 2007р. і стверджує, що згідно перепису 2000 року у Америці нараховується близько 120  Сокаль-сімей. Прізвище розповсюджене і старовинне. Наразі маємо його першу згадку у "Повісті времєнних літ" 1061р., де згадується половецький князь Сокаль.

   Та можемо сміливо припустити, що у арабському світі слово Сокаль також посідає своє неостаннє місце. Так, крім князівського прізвища відомо, що по сьогоднішній день у Єгипті оздоблювальний камінь бурштин називають не інакше як Сокаль. Згадавши природознавство, варто вказати на працю російського дослідника Петра Ричкова "История Оренбургская по учреждению Оренбургской губернии" закінчену ним у 1744 та опубліковану у 1759рр. де сказано: "... А зимою оние кибитки, переходя Уральские горы, кочевали по рекам Белой, Сокале, Ашкадару, Кучанаку, по Шкадру и по Деме, где места лесистые и теплые...". І, так в Уральських горах маємо річку Сокаль. А в українських Карпатах зустрічаєм назву Сокальські гори.

   Винологам-колекціонерам відоме старе французьке вино із початку минулого століття під назвою Сокаль.

Пляшка з-під вина SOKAL
Пляшка з-під вина SOKAL
Рекламний плакат до вина
Рекламний плакат до вина
Невідомо який воно мало смак, та відомо що у 1908р. художник Моулот (Moullot) написав для цього вина рекламний плакат, який на сьогодні можна придбати за 2200$ у американських колекціонерів.  І перед тим як перейти до гіпотез про назву міста Сокаль хочу нагадати, що у Чорному морі бороздить український санітарний катер під дивною назвою "Сокаль". А у 1566 році  у Білорусії на Віцебщині був збудований замок - Сокал, котрий проіснував лише одинадцять років. 

   Ну і звичайно, Сокаль - місто у Західній Україні. Хоча існує три версії походження назви міста та при тлумаченні самого слова сокальчани схильні більш до романтичної версії. Місто Сокаль взяло свою назву від гордого хижого птаха Сокола. Цей величезний птах віддавна займає вагоме місце на гербі міста (сам герб в залежності від політичних режимів зазнав певних змін, але сокіл стояв завжди при вході у замок, як охоронець). Цю гіпотезу підтверджує документ, виданий князем Зимовитом. Серед інформації з документу знаходимо дозвіл на полювання та рибальство. Вистрілювати можна було усе - крім соколів. Цетрерія - полювання із соколами була досить розповсюджена на цей час у знатних родинах. Поодиноких соколів можна побачити і сьогодні. Можливо князь Зимовит хотів зберегти своєрідний природний заповідник соколів.

   Другу версію знаходимо у Володимира Даля та його словарі великоруського язика. Дослідник подає такі староруські слова як "сокальчий" та "сокальца", що у наш час мали б означати кухар, кухня. Будучи прикордонним містом окраїн Київської Русі при переправі через Буг,

Сокаль-катер
Сокаль-катер
не відпадає ймовірність наявності якогось відпочинкового комплексу, головним заходом якого була їдальня. Дотримуючись цієї версії і говорячи сучасною мовою ось так мав би виглядати розвиток міста. При сприятливих природних умовах був створений перехід через річку. Переправа мала би бути у районі пішохідного моста Сокаль-Забужжя. Старожили часто називають цей перехід - кладка. Так як з правої сторони стояв замок, то з лівої сторони річки поставили КПП (контрольнопропускний пункт) із невеличким кафе. Із збільшенням людського потоку кафе переросло в їдальню, згодом добудовується спальний корпус. З`являється СТО (станція техобслуговування) для догляду за кіньми та ремонтом возів. Капличка для подорожніх, що розбудовується в церкву. Водночас будуються перші будинки для сімей власників закладів. Можливо якісь складські приміщення, підтягуються інші ремісники, мисливці. Навколишні землі привабливі та багаті, що сприяє осіданню сімей. Плюс замок, у стінах якого завжди можна було сховатись від ворожих нападів.

    І згадуючи про ворожі напади, ми торкаємось третьої  гіпотези про походження назви міста Сокаль. Так у "Повісті времєнних літ" згадується половецький князь Сокал, що зробив один із  нападів на Київську Русь. Перемігши руського князя Всеволода не виключено, що Сокал осів тут улюбувавши собі місцевість. Можливо і приєднався до якогось уже існуючого невеличкого поселення. Не виключений також варіант, що половецький князь просто залишив тут невеличкий загін для контролю ситуації, чи розвідувальних робіт. А також і той факт, що сокальський замок міг закластися половцями як своєрідний укріплений пункт на час візиту князя. Відтак змішавшись із тутешнім населенням, місце було назване в честь князя Сокала. Згідно ж дослідників М.Левіцького та Т.Коструби слово "сокал" у перекладі із тюрської означає "бородач", "достойник". 

   Сокаль - слово загадка. Своєрідний кубик-рубик. Інформація про складання якого розкидана по всьому світу. Підказки зашифровані у різних проявах людського життя. Що це - Сокаль? Хто знає, у кого які гіпотези, думки... Стоячи на межі правди та абсурду, в яку сторону більше хилиться  Сокаль. Варто подумати, провести своєрідні дослідження. Аматори та професіонали приєднуйтесь до дослідницької роботи на сторінці www.filosokal.mijdim.com

-
-
-
-
~8~~9~

      

 

 

 

 

 

 

 



<<< Цікаве з Сокаля: